TFY4106 Fysikk Høsten 2014

Faginformasjon

Fagets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4106_2014/tfy4106.htm

Hjemmeside for labdelen av emnet:

https://www.ntnu.no/wiki/display/fysikklab/Velkommen+til+lab

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan: Se emnets hjemmeside.

Pensum:

• Dynamikk, Bølgefysikk og Termodynamikk.

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle labaktiviteter.

Lærebøker: Hovedbok:

• H. D. Young, R. A. Freedman. Sears and Zemansky’s University physics. 13th edition. Pearson 2012.

Alternative lærebøker:

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. 6th edition. Freeman 2008.

• J. R. Lien, G. Løvhøiden. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk og E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget 2001.

• Bauer, Westfall. University Physics. McGraw Hill. (Se fila bauerwestfall.pdf i denne mappen for info om nettressurser.)

• Walker, Halliday, Resnick. Principles of Physics. Wiley.

• Serway, Jewett. Physics for scientists and engineers. Cengage.

• Fishbane, Gasiorowicz, Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall.

• Alonso, Finn. Physics. Prentice Hall.

Vurderingsformer:

• Skriftlig eksamen onsdag 17. desember kl 09:00 – 13:00. Flervalgsoppgaver. Teller 100 %. Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann: Matematisk formelsamling. Kalkulator: Hewlett Packard HP30S, Citizen SR-270X eller Citizen SR-270X College.)

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at alle laboratorieoppgavene og minst 9 av de 13 regneøvingene er godkjent. En eller flere regneøvinger kan bli obligatorisk for alle.

Institutt for fysikk, NTNU 17.08.2014

Jon Andreas Støvneng