Framdriftsplan (pr 09.12.2014 – endelig utgave) TFY4106 Fysikk Høst 2014

Litteraturhenvisninger: YF = Young og Freedman (Sears and Zemansky’s University Physics Thirteenth Edition) TM = Tipler og Mosca (Physics for scientists and engineers. 6th edition) LL/LHL = Lien og Løvhøiden (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk) og Lillestøl, Hunderi og Lien (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme)

Uke Tema  YF  TM  LL/LHL
34-43 MEKANISK FYSIKK MED  1-10, 14-16  1-10, 14-16  1-6, 9-10

SVINGNINGER OG BØLGER

34 Størrelser og enheter. SI-systemet  1  1
Kinematikk  2, 3  2, 3  1
35 Sirkelbevegelse  3.4  3.3  1.7 (eks 1.6), 1.8
Newtons lover  4, 5  4, 5  2, 3
Fundamentale krefter i naturen.  5.5  4.2  2.1

Newtons gravitasjonslov og Coulombs lov

Tyngde  4.4  4.4  2.5
Kontaktkrefter  4.1  4.5  3

Normalkraft. Snordrag.

Friksjon  5.3  5.1, 5.2  3.1
Friksjon i fluider  5.3  5.2  (8)
Newtons lover, anvendelser.  5  4, 5  3
36 Eksempel: Snor rundt sylinder
Arbeid og energi  6, 7  6, 7  4
Arbeid  6.1 - 6.3  6.1 - 6.3  4.1
Effekt  6.4  6.3  4.1
Kinetisk energi  6.2  6.1  4.2
Konservativ kraft.  7.3  7.1  4.4
Potensiell energi.  7.1 - 7.4  7.1  4.3 - 4.5
Mekanisk energibevarelse  7.1 - 7.3  7.2  4.5
Friksjonsarbeid  7.3  7.3  4.5

Labforelesning

37 Impuls. Impulsbevarelse  8  8  5
Kollisjoner  8.3 - 8.4  8.3  5.3
Sentralt støt  8.2 - 8.4  8.3  5.3
Rakettprinsipp  8.6  8.5  5.4
Massesenter (Tyngdepunkt)  8.5  5.5  5.6, 5.8
Massesenter, kontinuerlig massefordeling Oppg 8.115, 8.116  8.5  6.1

Potensiell energi for partikkelsystem i tyngdefeltet

Tyngdepunktbevegelsen  8.5  5.5  5.8
ROTASJON  9, 10  9, 10  5, 6
Sirkelbevegelse (delvis repetisjon)  9.1 - 9.3  9.1  1.8

Uke Tema  YF  TM  LL/LHL
38 Rotasjonsenergi  9.4  9.2  6.4
Treghetsmoment  9.4  9.3  6.2, 6.3
Kinetisk energi for stivt legeme  10.3  9.3  6.6
Beregning av I  9.6  9.3  6.3
Steiners sats  9.5  9.3  6.3
Rulling og sluring  10.3  9.6  6.7
Dreiemoment  10.1  10.2  5.5, 6.4
Dreieimpuls  10.5  10.2  6.6
N2 for rotasjon (Spinnsatsen)  10.5  10.3  6.6
Arbeid ved rotasjon  10.4  9.5  6.4
39 Dreieimpuls for stivt legeme  10.5  10.2  6.6

Bevaringslover for E, p og L

Mekanisk likevekt  11.1 - 11.3  12.1 - 12.3  7.1
Eksempler, demonstrasjoner:  9, 10  9, 10  5, 6

Rulling på skråplan, Snelle i likevekt Sluresnelle, Snooker Presesjon Piruett, Roterende foreleser Flervalgstest i pensum til nå

40 SVINGNINGER  14  14  9
Harmonisk oscillator  14.2  14.1  9.1 - 9.3
Energi i harmonisk oscillator  14.3  14.2  9.4
Dempet fri svingning  14.7  14.4  9.7
Tvungen svingning. Resonans  14.8  14.5  9.9
Matematisk pendel  14.5  14.3  9.6
Fysisk pendel  14.6  14.3  9.6
41 BØLGER  15, 16, 11.4 15, 16, 12.7  10, 7.2

Innledning

Harmonisk bølge  15.2, 15.3  15.2  10.2
Transversal bølge på streng; bølgeligning  15.4  15.1  10.1
Elastisitet  11.4  12.7  7.2
Longitudinale mekaniske bølger. Lyd  16.1, 16.2  15.1  10.6
Energi, effekt, intensitet  15.5, 16.3  15.3  10.5, 10.6
42 Energi, effekt, intensitet  15.5, 16.3  15.3  10.5, 10.6
Stående bølger  15.7, 15.8, 16.4  16.2  10.3
Dopplereffekt  16.8  15.5  10.8
43 Svevning  16.7  16.1  10.7
Interferens  15.6, 16.6  16.1  10.7
43 - 47 TERMISK FYSIKK  17 - 20 (11, 12)  17 - 20  (7, 8) 13 - 18
43 Innledning

System og omgivelser

Trykk  11.4, 12.2, 12.3  13.2  7.2, 8.1 - 8.4
Temperatur og termisk likevekt  17.1  17.1  13.1
Tilstandsligning for ideell gass  18.1  17.3  13.3
Termodynamiske koeffisienter  17.4  20.1  13.2
Atmosfære og trykk; eksempel  13.2
Varme. Varmekapasitet  17.5  18.1  15.2
Faseoverganger. Latent varme  17.6, 18.6  18.2  13.2, 17.10

Uke Tema  YF  TM  LL/LHL
44 Clapeyrons ligning  17.10
Luftfuktighet. Damptrykk-kurven  17.10
Varmetransport  17  20.4  18
Konveksjon og varmeovergangstall  17.7  20.4  18.2
Varmeledning  17.7  20.4  18.1
Fouriers lov  17.7  20.4  18.1
Stråling;  17.7  20.4  18.4
Stefan-Boltzmanns lov  17.7, 39.5  20.4  18.4
Plancks fordelingslov  39.5  20.4  18.4
Wiens forskyvningslov  39.5  20.4  18.4
45 Eksempler, stråling
Mikroskopisk tolkning av p og T  18.3  17.4  14.1
1. hovedsetning  19, 20  18  15, 13
Reversibel og irreversibel prosess  20.1  19.3  15, 13
Arbeid  19.2  18.5  13.5
Indre energi  19.4, 19.6  18.3, 18.4  13.6
Energibevarelse (1. hovedsetning)  19.4  18.3  15
C_{V} og C_{p} for ideell gass  18.4  18.6  15.2, 14.2
Adiabatiske prosesser  19.8  18.9  15.3
Kretsprosesser  19.4  18.5, 19  15.1
Carnotprosessen  20.6  19.3  15.4
46 Varmekraftmaskin, kjøleskap/varmepumpe 20.2-20.4 19.1, 19.2, 19.4 16.3, 16.4
Bensinmotor, Otto-syklusen  20.3  19.1  16.4
2. hovedsetning.  20  19  16, 17
Entropi  20.7  19.5  17.1
Prinsippet om entropiens økning  20.7  19.5  17.3

Eksempler, entropi

Mikroskopisk tolkning av entropi 20.8 19.7 17.11
47 Repetisjon. Oppgaver, eksempler

Siste forelesning: Torsdag 20. november Spørretime før eksamen: Mandag 15. desember kl 09.00 i auditorium R1. Eksamen: Onsdag 17. desember kl 09.00 – 13.00. Flervalgsoppgaver.