Framdriftsplan (omtrentlig plan pr 04.08.2021) FY6013 Mekanikk Høst 2021

Litteraturhenvisninger: OS = Openstax (University Physics) YF = Young og Freedman (University Physics. 14. eller 13. utgave) LL = Lien og Løvhøiden (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk) LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme)

Uke Tema  OS1  OS2  YF  LL,LHL
33-46 KLASSISK DYNAMIKK  1-12, 15  1-11, 14  1-6, 9
33-36 Størrelser og enheter. SI-systemet  1  1
Kinematikk  3, 4  2, 3  1
Sirkelbevegelse  4.4  3.4  1.7 (eks 1.6), 1.8
Newtons lover  5, 6  4, 5  2, 3
Fundamentale krefter i naturen  13.1  5.3  5.5  2.1
Tyngde  5.4, 13.2  4.4, 13.2  2.5
Kontaktkrefter  5.6, 6.2  4.1  3
Normalkraft. Snordrag  5.6  4.1  3.2
Friksjon  6.2  5.3  3.1
Newtons lover, strategi og eksempler  6  5  3
Friksjon i fluider  14.7  5.3  8
Arbeid og energi  7, 8  6, 7  4
Arbeid  7.1  6.1 - 6.3  4.1
Effekt  7.4  6.4  4.1
Kinetisk energi  7.2  6.2  4.2
Konservativ kraft  8.2  7.3  4.4
Potensiell energi  8.1 - 8.4  7.1 - 7.4  4.3 - 4.4
Mekanisk energibevarelse  8.3  7.1 - 7.3  4.5
Friksjonsarbeid  7.1  7.3  4.5
Impuls. Impulsbevarelse  9  8  5
Kollisjoner  9.2 - 9.4  8.3, 8.4  5.3
Sentralt støt  9.4  8.2 - 8.4  5.3
Rakettprinsipp  9.7  8.6  5.4
Massesenter (Tyngdepunkt)  9.6  8.5  5.6, 5.8
Massesenter, kontinuerlig massefordeling  9.6  Oppg 8.115 og 8.116  6.1

Eksempler Potensiell energi i tyngdefeltet

Tyngdepunktbevegelsen 9.6 8.5 5.8
37 SAMLING mandag til torsdag
38-46 ROTASJON  10, 11  9, 10  5, 6
Rotasjonsenergi  10.4  9.4  6.4
Treghetsmoment  10.4  9.4  6.2, 6.3
Kinetisk energi for stivt legeme  11.1  10.3  6.6
Beregning av I; eksempler  10.5  9.6  6.3
Steiners sats  10.5  9.5  6.3

Uke Tema  OS1  OS2  YF  LL, LHL
Ren rulling  11.1  10.3  6.7
Kinetisk energi ved ren rulling  11.1  10.3  6.6
Sluring  11.1  10.3  6.7
Rulling på skråplan  11.1  10.3  6.8

(og krum bane; eulermetoden) Rotasjonsdynamikk

Akse med fast orientering:  10.6, 10.7  10.1, 10.2  6.2
Dreiemoment og N2 for rotasjon  10.6, 10.7  10.1, 10.2  6.2
Rotasjon og arbeid  10.8  10.4  6.4

Eksempler Rulling. Snelle i likevekt Snelle på skråplan Tredimensjonal rotasjonsdynamikk

Dreiemoment  10.6  10.1  5.5, 6.4
Dreieimpuls  11.2  10.5  6.6
N2 for rotasjon (Spinnsatsen)  11.2  10.5  6.6
Dreieimpuls for stivt legeme  10.5  6.6

Bevaringslover for E, p og L

Mekanisk likevekt  12.1, 12.2  11.1 - 11.3  7.1
Eksempler, demonstrasjoner:  10, 11  9, 10  5, 6
Snooker  6.7
Piruett, Roterende student  11.3  10.6  6.5
Presesjon  11.4  10.7  6.10

Eksamen: Tidspunkt avtales. Faglig kontakt under eksamen: Jon Andreas Støvneng.