Framdriftsplan (plan pr 15.11.2019) FY6017 Elektromagnetisme Vår 2020

Litteraturhenvisninger: OS = Openstax (University Physics) YF = Young og Freedman (University Physics. 14. eller 13. utgave) LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme)

Samling Tema  OS1 OS2  YF  LL,LHL
1 ELEKTRISITETSLÆRE  5, 7-10  21 - 26  19 - 22
Elektrisk ladning  5.1  21.1  19.1
Coulombs lov  5.3  21.3  19.3
Enhet for ladning  5.1  21.3  19.1
El. felt fra punktladning(er)  5.4-5  21.3-5  19.3-5

og kont. ladn.fordeling El. felt, eksempler: Dipol. Ladet ring. Ladet skive

Feltlinjer for E  5.6  21.6  19.6
El. dipol. Dipolmoment. Eksempler  5.7  21.7  19.10
Potensiell energi og elektrisk potensial  7.1-2  23.1-2  19.9, 20.3

Pot. energi for flere ladninger

Beregning av E fra V  7.4  23.5  19.9
Ekvipotensialflater  7.5  23.4  19.11
2 Materialers elektriske egenskaper  7.5, 8.5 22.5, 24.4, 24.5 19.8, 20.5
Ledere/Metaller  7.5  22.5  19.8
Isolatorer/Dielektrika  8.5  24.4, 24.5  20.5
Kondensator. Kapasitans  8  24.1 - 24.3  20.1 - 20.4
Kobling av kapasitanser  8.2  24.2  20.2
Energi lagret i elektrisk felt  8.3  24.3  20.4
Elektrisk strøm:  9, 10  25, 26  21, 22
Strøm og strømtetthet  9.1-2  25.1  21.1
Ohms lov  9.2-4  25.2, 25.6  21.2, 21.4
Motstand og temperaturavhengighet  9.3  25.2  21.2, 21.5
Kobling av motstander  10.2  26.1  21.3
Likestrømkretser (DC)  10  26 (25)  22
Kirchhoffs regler  10.3  26.2  22.3
Elektrisk effekt  9.5  25.5  22.2
RC-kretser  10.5  26.4  22.4
Magnetostatikk:  11, 12  27, 28  23, 26
Lorentzkraften  11.2  27.2  23.4
Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  11.3  27.4  23.1, 23.4
Biot–Savarts lov  12.1  28  23.5, 23.6
Biot–Savarts lov med eksempler  12  28  23.5, 23.6
Feltlinjer for B  11.2  27.3  23.1

Samling Tema  OS1 OS2  YF  LL, LHL
3 Magnetisk kraft på elektrisk strøm  11.4 27.6, 27.8, 28.4 23.2, 23.3, 23.5
Likestrømsmotor  11.5  27.8  26.3
Magnetiske dipoler og dipolmoment  11.5  27.7  23.3, 26.2
Magnetisme (Para-, dia- og  12.7  28.8  26

ferromagnetisme; domener; hysterese)

Elektromagnetisk induksjon:  13-15  29 - 31  24, 25, 27
Magnetisk fluks  13.1  27.3  23.7
Faradays induksjonslov  13.1  29.1 - 29.4  24.1
Lenz’ lov  13.2  29.3  24.1
Induktans, induksjon  14.1-2  30.2  25.1
Energi lagret i magnetfelt  14.3  30.3  25.3
Elektriske kretser; DC og AC  14, 15 30.4 - 30.6, 31.5 25.2,27.1+2+3+5

RL-krets, DC AC-kretser: AC spenningskilde R, C og L hver for seg LC-krets RLC resonanskrets Transformator