Framdriftsplan (pr 26.11.2013) TFY4104 Fysikk Høst 2013

Litteraturhenvisninger: TM = Tipler og Mosca (Physics for scientists and engineers. 6th edition) LL = Lien og Løvhøiden (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk) LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien (Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme)

Uke Tema  TM  LL  LHL
34-40 MEKANISK FYSIKK  1-10, 14  1-6, 9
34 Størrelser og enheter. SI-systemet  1
Kinematikk  2, 3  1
35 Sirkelbevegelse  3.3  1.7 (eks 1.6), 1.8
Newtons lover  4, 5  2, 3
Fundamentale krefter i naturen  4.2  2.1
Masse og tyngde  4.4  2.5
Coulombkrefter i mekanikken: Kontaktkrefter  4.5  3
Friksjon  5.1, 5.2  3.1
Friksjon i fluider  5.2  (8)

Friksjon: eksempler

36 Arbeid og energi  6, 7  4
Arbeid  6.1 - 6.3  4.1
Effekt  6.3  4.1
Kinetisk energi  6.1  4.2
Konservativ kraft. Potensiell energi. Energibevarelse 7.1 - 7.3  4.3 - 4.5
Friksjonsarbeid  7.3  4.5
Svingninger  14  9
Harmonisk oscillator  14.1  9.1 - 9.3
Energi i harmonisk oscillator  14.2  9.4
37 Dempet svingning  14.4  9.7
Tvungen svingning. Resonans  14.5  9.9
Elektrisk svingekrets (gjentas senere)  29.6  27.5
Numerisk løsning av Newtons 2. lov (Eulermetoden)  5.4
Impuls. Impulsbevarelse  8  5
Kollisjoner  8.3  5.3
38 Sentralt støt  8.3  5.3
Rakettprinsipp  8.5  5.4
Massesenter (Tyngdepunkt)  5.5  5.6, 5.8
Massesenter, kontinuerlig massefordeling  8.5  6.1

Potensiell energi for partikkelsystem i tyngdefeltet

Tyngdepunktbevegelsen  5.5  5.8
Rotasjon  9, 10  5.5, 5.9, 6
Først: Ren rotasjon om fast akse  9, 10 5.5, 5.9, 6.2 - 6.5
Rotasjonsenergi  9.2  6.4
Treghetsmoment  9.3  6.2, 6.3
Dreiemoment  9.4  5.5
N2 for rotasjon om fast akse  9.4  6.2
Dreieimpuls  10.2  5.5
Dreiemoment som vektor  10.2  5.5
Dreieimpulsbevarelse  10.3  5.5

Uke Tema  TM  LL  LHL
39 Mer om rotasjon...  9, 10  5, 6
Sirkelbevegelse (delvis repetisjon)  9.1  1.8
Treghetsmoment  9.3  6.2, 6.3
Steiners sats  9.3  6.3

Stive legemer

Kinetisk energi for stivt legeme  9.3  6.6
Rotasjonsdynamikk  10  6, 5
Dreiemoment  10.2  5.5, 6.4
Dreieimpuls.  10.2  6.6
N2 rotasjon (spinnsatsen)  10.3  6.6
Dreieimpuls for stivt legeme  10.2  6.6

Bevaringslover for E, p og L

Mekanisk likevekt  12.1 - 12.3  7.1
Arbeid utført ved rotasjon  9.5  6.4
40 Rulling og sluring  9.6  6.7
Eksempler, demonstrasjoner:  9, 10  5, 6

Rulling på skråplan, Snelle i likevekt Atwoods maskin, Sluresnelle, Snooker Presesjon, Gyroskop Piruett, Roterende foreleser

41-46 ELEKTRISITET OG MAGNETISME  21 - 29  19 - 27
41-43 Elektrostatikk:  21 - 24  19 - 20
41 Elektrisk ladning  21.1  19.1
Coulombs lov  21.3  19.3
Enhet for ladning  21.1  19.1
El. kraft fra flere ladn.  21.3  19.3

(SuperPosisjonsPrinsippet)

Elektrisk felt  21.4  19.4
El. felt fra punktladning  21.4  19.5
El. felt fra kont. ladn.fordeling  22.1  19.5
Feltlinjer for E  21.5  19.6
El. dipol. Dipolmoment  21.4  19.10
42 Elektrisk potensial  23  19.9
Pot. energi for flere ladninger  23.6  19.9, 20.3
Beregning av E fra V  23.3  19.9
Ekvipotensialflater  23.5  19.11
Materialers elektriske egenskaper  21.2, 22.5, 24.4, 24.5  19.8, 20.5
Ledere/Metaller  21.2, 22.5  19.8
43 Isolatorer/Dielektrika  24.4, 24.5  20.5
Kondensator. Kapasitans  24.1 - 24.3  20.1 - 20.4
Kobling av kapasitanser  24.3  20.2
Energi lagret i elektrisk felt  24.2  20.4
Elektrisk strøm:  25  21 - 22
Strøm og strømtetthet  25.1  21.1

Uke Tema  TM  LL  LHL
44 Ohms lov  25.2, 38.2  21.2, 21.4
Motstand og temperaturavhengighet  25.2  21.2, 21.5
Elektrisk effekt  25.3  22.2
Kobling av motstander  25.4  21.3
Likestrømkretser (DC)  25  22
Kirchhoffs regler  25.5  22.3
RC-kretser  25.6  22.4
Magnetostatikk:  26 - 27  23, 26

Magnetisme som relativistisk fenomen

Lorentzkraften  (26.1)  23.4
45 Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  26.2  23.1+23.4
Biot–Savarts lov med eksempler  27.2  23.5+23.6
Feltlinjer for B  26.1  23.1
Magnetisk kraft på elektrisk strøm  26.1, 26.3, 27.2  23.2, 23.3, 23.5
Magnetiske dipoler og dipolmoment  26.3  23.3, 26.2
46 Magnetisme  27.5  26
Elektromagnetisk induksjon:  28 - 29  24, 25, 27
Magnetisk fluks  28.1  23.7
Faradays induksjonslov  28.2, 28.4  24.1
Lenz’ lov  28.3  24.1
Induktans, induksjon  28.6  25.1
Energi lagret i magnetfelt  28.7  25.3

Test (”Prøveeksamen”) S3 19.11 kl 11:15

47 Elektriske kretser; DC og AC 28.8,29.1+2+4+6 25.2,27.1+2+3+5

RL-krets, DC AC-kretser R, C og L hver for seg LC-krets RLC resonanskrets Oppsummering. Oppgaveregning.

Siste ordinære forelesning: Tirsdag 19. november. Oppsummering/oppgaveregning: Torsdag 21. november. Spørretime før eksamen: Fredag 13. desember kl 09.15 i R7. Eksamen: Onsdag 18. desember kl 09.00 – 13.00 i Nidarøhallen. Flervalgsoppgaver.