TFY4104 Fysikk Høsten 2013

Læringsmål

Emnet gir studentene en fordypning i og videreføring av fysikken fra videregående skole. Hovedtema: Dynamikk, elektromagnetisme. Detaljert innhold: Dynamikk: Kinematikk. Newtons lover. Arbeid og energi. Dreiemoment. Treghetsmoment. Dreieimpuls. Konserveringslover. Harmonisk svingning, resonans. Elektromagnetisme: Elektrostatikk, magnetisme, elektromagnetisk induksjon, DC- og AC-kretser. Overordnet læringsmål: Gjennom basisemnet i fysikk skal studenten opparbeide en forståelse av fysikk som vitenskapelig disiplin, ulike fysiske fenomener og naturvitenskapelige tenkemåter og metoder. Videre skal studenten lære å beskrive fysiske fenomener med matematiske metoder og benytte disse metodene som basis for emner som realiserer spesifikke metodemessige læringsmål i sitt studieprogram. Detaljerte læringsmål: Gjennom basisemnet i fysikk skal studenten:

• Etablere en grunnleggende forståelse av fysiske fenomener og fysikk som vitenskapelig disiplin, blant annet gjennom bruk av matematikk (vektor-, integral- og differensialregning).

• Etablere en grunnleggende forståelse for og innsikt i fysikkens vitenskapelige metode.

• Tilegne seg kunnskap til å se grunnleggende sammenhenger mellom ulike fysiske fenomener og praktiske anvendelser.

• Lære et relevant begreps- og formelapparat.

• Opparbeide et faglig grunnlag og en metodisk forståelse som etterfølgende emner kan bygge videre på.

• Få trening i å bruke IKT-verktøy for matematisk modellering og numeriske beregninger.

• Opparbeide forståelse for fysikkens grunnleggende betydning i ingeniørfagene og i egen utdanning.

• Lære å gjøre rede for grunnleggende fysiske fenomener.

• Få erfaring med eksperimentelt arbeid og usikkerhetsanalyse.

• Få trening i å skrive en vitenskapelig rapport.

Institutt for fysikk, NTNU 07.08.2013 Jon Andreas Støvneng