TFY4115 Fysikk Høsten 2013

Faginformasjon

Fagets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4115_2013/tfy4115.htm

Hjemmeside for labdelen av emnet:

http://home.phys.ntnu.no/brukdef/undervisning/tfy4115_lab/index.html

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan: Se emnets hjemmeside.

Pensum:

• Mekanikk og Termisk fysikk.

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle labaktiviteter.

Lærebøker: Amerikansk:

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley 2004 (13th ed).

Norsk:

• E. H. Hauge, J. A. Støvneng. Grunnleggende fysikk – klassisk mekanikk og varmelære. (2. utgave) Tapir akademisk forlag 2010.

• J. R. Lien, G. Løvhøiden. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk og E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget.

Andre amerikanske bøker som dekker pensum:

• Tidligere utgaver av Young og Freedman.

• Tipler, Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman.

• Serway, Jewett. Physics for scientists and engineers. Cengage.

• Fishbane, Gasiorowicz, Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall.

• Alonso, Finn. Physics. Prentice Hall.

Vurderingsformer:

• Skriftlig eksamen onsdag 18. desember kl 09:00 – 13:00. Teller 100 %. Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann: Matematisk formelsamling. Kalkulator: Hewlett Packard HP30S, Citizen SR-270X eller Citizen SR-270X College.)

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at alle de 4 laboratorieoppgavene og minst 9 av de 13 regneøvingene er godkjent. En eller flere regneøvinger kan bli obligatorisk for alle.

Institutt for fysikk, NTNU 07.08.2013

Jon Andreas Støvneng