FY1001/TFY4145 Mekanisk fysikk Høsten 2014

Faginformasjon

Fagets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4145_2014/tfy4145.htm

Hjemmeside for labdelen av emnet:

http://home.phys.ntnu.no/brukdef/undervisning/fy1001_lab/index.shtml

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no Timeplan: Se emnets hjemmeside. Pensum:

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle labaktiviteter. Lærebøker: (NB: Kapittelangivelsene her er foreløpige.) Amerikansk bok:

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley 2004 (13th ed). Kap. 1 – 14,

unntatt 11.4, 11.5, 12, 13.8. Norsk bok:

• J. R. Lien, G. Løvhøiden. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk. Univer-

sitetsforlaget. Kap. 1 – 6 (ikke 6.11), 7.1, 9, 11. Andre amerikanske bøker som også stort sett dekker pensum:

• Tidligere utgaver av Young og Freedman.

• Bauer, Westfall. University Physics. McGraw Hill.

• Walker, Halliday, Resnick. Principles of Physics. Wiley.

• Serway, Jewett. Physics for scientists and engineers. Cengage.

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall.

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall.

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman.

Vurderingsformer:

• Labrapport. Teller 10% på sluttkarakteren.

• Skriftlig eksamen tirsdag 16. desember kl 09:00 – 13:00. Teller 90 %.

Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann: Matematisk formelsamling. Angell og Lian: Fysiske størrelser og enheter. Kalkulator: HP30S eller Citizen SR-270X.)

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at samtlige laboratorieoppgaver og minst 8 av de 12 regneøvingene er godkjent. En eller flere regneøvinger kan bli obligatorisk for alle.

Institutt for fysikk, NTNU 18.08.2014

Jon Andreas Støvneng