FY1001/TFY4145 Mekanisk fysikk og TFY4109 Fysikk Høsten 2015

Faginformasjon

Fagets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4145_2015/tfy4145.htm

Hjemmeside for lab i FY1001 og TFY4145:

http://home.phys.ntnu.no/brukdef/undervisning/fy1001_lab/index.shtml

Hjemmeside for lab i TFY4109:

https://www.ntnu.no/wiki/display/fysikklab/Velkommen+til+lab

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan: Se emnets hjemmeside.

Pensum:

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle tester på itslearning.

• Alle labaktiviteter.

• Numerisk prosjekt.

Lærebøker: Amerikansk bok:

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. (14th ed).

Norsk bok:

• J. R. Lien, G. Løvhøiden. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk. Universitetsforlaget.

Andre amerikanske bøker som også i all hovedsak dekker pensum:

• Tidligere utgaver av Young og Freedman.

• Bauer, Westfall. University Physics. McGraw Hill.

• Walker, Halliday, Resnick. Principles of Physics. Wiley.

• Serway, Jewett. Physics for scientists and engineers. Cengage.

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall.

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall.

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman. De norske bøkene Generell fysikk ... ligger typisk på et noe høyere matematisk nivå enn de amerikanske. De norske bøkene bruker typisk færre sider pr tema enn de amerikanske. Det er individuelt i hvilken grad det ene eller det andre læreverket vil oppleves som ”best”. Snakk med eldre studenter, bla litt i bøkene på Akademika. Vurderingsformer FY1001 og TFY4145:

• Labrapport. Teller 10% på sluttkarakteren.

• Skriftlig eksamen. Teller 90 %. Vurderingsform TFY4109:

• Skriftlig eksamen. Teller 100 %. Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann: Matematisk formelsamling. Angell og Lian: Fysiske størrelser og enheter.) Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at alle laboratorieaktivitetene og minst 8 av de 12 testene på itslearning er godkjent. Et numerisk prosjekt må også være godkjent.

Institutt for fysikk, NTNU 16.08.2015 Jon Andreas Støvneng