Framdriftsplan (endelig versjon pr 08.05.2004) TFY4155/FY1303 Elektrisitet og magnetisme Vårsemesteret 2004

Litteraturhenvisninger: FGT = Fishbane, Gasiorowicz og Thornton; YF = Young og Freedman (10. utgave); AF = Alonso og Finn; LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien; G = Griffiths

Uke Tema  FGT  YF  AF  LHL  G
2 Elektrisk ladning  22.1  22.2  21.1  19.1  Adv.
Kvantisering av ladning  22.2  22.2  21.7  19.1  Adv.
Bevaringslov for ladning  22.2  22.2  21.8  19.1  Adv.
Coulombs lov  22.3  22.5  21.3  19.3  2.1.2
Enhet for ladning  22.3  22.5  21.4  19.1  Adv.
3 Superposisjonsprinsippet  22.4  22.5  21.5  19.3  2.1.1
Elektrisk felt  23.1  22.6  21.5  19.4  2.1.3
Elektrisk felt fra punktladning  23.1  22.6  21.6  19.5  2.1.3
Kontinuerlige ladningsfordelinger 22.4, 23.3  22.7  ex 21.6  19.5  2.1.4
4 Elektriske feltlinjer  23.2  22.8  21.6  19.6  2.2.1
Elektrisk potensial  25.2  24.3  21.9  19.9  2.3.1, 2.3.2, 2.4.1
5 Sammenheng mellom V og E  25.2  24.3  21.10  19.9  2.3.1
Elektrisk potensial fra  25.2  24.3  21.11  19.9  2.3.4

punktladning: Coulombpotensialet

Potensiell energi for 25.1 24.2 21.9, 21.12 19.9 2.4

flere ladninger

Energibevarelse for ladete 25.1 24.2 21.12 19.9

partikler i elektrisk felt

Ekvipotensialflater  25.3  24.5  21.11  19.11  2.3.2
Beregning av E fra V  25.4  24.6  21.10  19.9  2.3.1, 1.2.2
6 Beregning av E fra V  25.4  24.6  21.10  19.9  2.3.1, 1.2.2

Oppsummering, elektrisk felt og potensial

Elektrisk fluks  24.1  23.2  25.3  19.7  2.2.1
Gauss’ lov for E  24.2  23.4  25.4  19.7  2.2.1
Gauss’ lov: eksempler  24.3  23.5
7 Gauss’ lov (fortsatt)
Elektriske ledere  24.4  23.6  25.5  19.2, 19.8  2.5
8 Elektrisk polarisering,  26.5, 26.6 25.5, 25.6 25.6, 25.7  20.5  4.1

dielektrika (isolatorer)

Elektrisk forskyvning  26.6  25.7  25.8  20.5  4.3
Elektrisk susceptibilitet  26.5  25.5  25.9  20.5  4.4

og permittivitet

Kondensator, kapasitans  26.1, 26.5 25.2, 25.5  25.10  20.1  2.5.4
Energi assosiert med  26.3  25.4  25.11  20.4  2.4.3

elektrisk felt

9 Ingen forelesninger

Øving 7 og 8: Trening til midtsemesterprøven. Oppgavetype: “multiple choice”. Veiledning i øvingstimene og forelesningstimene.

10 Ingen forelesninger

Øving 7 og 8: Trening til midtsemesterprøven. Veiledning mandag og onsdag. (og muligens torsdag) Midtsemesterprøve fredag

5. mars i R1 2

Uke Tema  FGT  YF  AF  LHL  G
11 Elektrisk strøm  27.1  26.2  24.1, 24.2  21.1  5.1.3
Ohms “lov”  27.3  26.3, 26.4  24.3  21.2  7.1.1
Elektrisk ledningsevne  27.2, 27.3 26.3, 26.4  24.4  21.2  7.1.1
Resistivitetens  27.3  26.3  21.2

temperaturavhengighet

Elektrisk effekt  27.6  26.6  24.5  22.2  7.1
Kobling av flere motstander  28.2, 28.3  27.2  24.6  21.3
Kobling av flere kapasitanser  26.4  25.3  Ex 25.8  20.2

(se også øving 8)

12 Likestrømkretser  28  27  24.7  22
Kirchhoffs regler  28.2, 28.3  27.3  24.8  22.3
RC-kretser  28.5  27.5  Note 25.1  22.4
13 Magnetisk vekselvirkning  29, 30  28, 29  22, 24B  23  5
Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  29.3  28.5  22.3  23.1, 23.4 5.1.2
Magnetfelt fra elektrisk strøm:  30.4  29.3  24.11  23.5  5.2

Biot-Savarts lov

Magnetfelt fra rett strømførende 30.4 29.4 24.12 23.5 5.2.2

leder

Magnetiske feltlinjer  30.2  28.4  23.1
Magnetiske dipoler, magnetisk dipolmoment 29.5, 30.4  28.8  22.7  23.3, 26.2 5.4.3
14 Atomære magnetiske dipoler  32.2  29.9  22.7  23.3, 26.2 5.4.3
Magnetisk kraft på elektrisk strøm  29.4  28.7  24.9  23.2  5.1.3
Krefter mellom strømførende ledere  30.1  29.5  24.14  23.5
Amperes lov med eksempler  30.1, 30.3 29.7, 29.8  26.2  23.6  5.3
15 Påskeferie
16 Magnetisk fluks og Gauss’ lov for 30.2 28.4 26.3 23.7 5.3

magnetfeltet Oppsummering, elektrostatikk og magnetostatikk: Maxwells ligninger

Magnetisme  32.1-32.5  28.8  26.3  26  6.4
17 Magnetisering. H-feltet  32.1  29.9  26.5, 26.6  26.1  6.3
Magnetisk susceptibilitet og permeabilitet  32.1  29.9  26.7  26.1  6.4.1
Elektrodynamikk  31, 33  30, 31  27  24, 25  7
Faradays induksjonslov  31.1-31.6 30.1-30.6  27.2  24.1  7.2
18 Lenz’ lov  31.1-31.6 30.1-30.6  24.1  7.2
Gjensidig induktans  33.1  31.2  27.12  25.4  7.2.3
Selvinduktans L  33.1  31.3  27.8  25.1  7.2.3
19 RL-krets  33.4  31.5  Ex. 27.5  25.2  Ex. 7.12
Energi assosiert med magnetisk felt  33.2, 33.3  31.4  26.8, 27.11  25.3  7.2.4

Siste forelesning var onsdag 5. mai. Repeterte dielektriske og magnetiske medier fredag 7. mai. Spørretimer mandag 10. mai og onsdag 12. mai i aud. S7. Eksamen (TFY4155), evt. halvårsprøve (FY1303), torsdag 13. mai, fra 09.00 til 14.00.