TFY4155 Elektromagnetisme FY1003 Elektrisitet og magnetisme I Våren 2005

Faginformasjon

Fagets hjemmeside: http://web.phys.ntnu.no/∼stovneng/TFY4155_{−}2005/tfy4155.htm

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-130 Telefon: 73 59 36 63 Epost: stovneng@phys.ntnu.no

Timeplan:

Tirsdag 12.15 – 13.00 aud. S8 Ekstratime Tirsdag 13.15 – 14.00 aud. S8 Forelesning Onsdag 08.15 – 10.00 aud. R7 Forelesning Torsdag 10.15 – 12.00 grupperom Regneøving med veiledning (TFY4155) Fredag 10.15 – 12.00 grupperom Regneøving med veiledning (FY1003)

Pensum: Pensum er:

• Forelest stoff

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum)

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag

Mange ulike lærebøker dekker stort sett pensum i dette kurset:

• E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget 2001. (Kap. 19 – 26.)

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall 1992. (Kap. 21, 22, 24 – 27.)

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall 2005 (3rd ed). (Kap. 21 – 32.)

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley 2004 (11th ed). (Kap. 21 – 30.)

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Volume 2 Electricity and magnetism, light, modern physics. Freeman 2004 (5th ed). (Kap. 21 – 28.)

• R. A. Serway, J. W. Jewett. Physics for scientists and engineers. Thomson 2004 (6th ed). (Kap. 23 – 32.)

• R. D. Knight. Physics for scientists and engineers. Addison Wesley 2004. (Kap. 25 – 33.)

• D. C. Giancoli. Physics. Prentice Hall 2005 (6th ed). (Kap. 16 – 21.)

• D. J. Griffiths. Introduction to electrodynamics. Prentice Hall 1999 (3rd ed). (Kap. 2, 4 – 7.)

Noen kommentarer når det gjelder valg av lærebok:

• I flere år ble Alonso og Finn brukt som hovedbok i dette kurset. Av ulike grunner har tidligere studenter ikke vært bare fornøyde med Alonso og Finn. Den dekker imidlertid pensum og vil sikkert fungere fint for mange. I likhet med Young/Freedman, Serway/Jewett, Knight og Giancoli omhandler boka de fleste grunnleggende emner innen fysikken (mekanikk, termodynamikk, elektromagnetisme, bølgefysikk, kvantemekanikk).

• Tipler/Mosca og Fishbane/Gasiorowicz/Thornton er lignende “verk” som er delt opp i flere bøker.

• Den norske boka har selvsagt den fordelen at den er skrevet på norsk. Fra et pedagogisk synspunkt tror jeg den er fullt på høyde med de andre bøkene nevnt ovenfor. Notasjonen er i stor grad konsistent med min egen innarbeidete notasjon (i likhet med Alonso og Finn). Elektriske kretser behandles relativt utførlig. Boka omhandler dessuten varmelære, slik at den kanskje også vil være nyttig i faget Termisk fysikk.

• Boka til Griffiths er en personlig favoritt. Flere studenter har også gitt uttrykk for at de liker denne boka. Der mange andre kjører litt fort i svingene tar Griffiths seg tid til å gå tilstrekkelig i detalj til at alle aspekter ved det aktuelle problem blir belyst. Noen vil muligens synes at boka er litt vel matematisk, og dermed vanskelig. Elektriske kretser er forholdsvis lite diskutert hos Griffiths; du finner f.eks. ikke “Kirchhoff” i registeret. Pr i dag brukes Griffiths som lærebok i faget TFY4240 Elektromagnetisk teori, et fag som typisk tas i høstsemesteret i 3. klasse.

Vurderingsform:

• Midtsemesterprøve i auditorium R1 fredag 11. mars, 3 timer (teller 20%)

• Skriftlig eksamen tirsdag 31. mai kl 0900 - 1300 (teller 80%)

Hjelpemiddelkode (både 11. mars og 31. mai): C Adgang til eksamen: For å bli oppmeldt til eksamen 31. mai kreves det at samtlige laboratorieoppgaver og minst 9 av de 14 regneøvingene er godkjent.

Institutt for fysikk 07.01.2005

Jon Andreas Støvneng