Framdriftsplan (endelig versjon pr 04.05.2005) TFY4155/FY1003 Elektrisitet og magnetisme Vårsemesteret 2005

Litteraturhenvisninger:

FGT = Fishbane, Gasiorowicz og Thornton (3rd ed) YF = Young og Freedman (11th ed) TM = Tipler og Mosca (5th ed) AF = Alonso og Finn LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien DJG = Griffiths (3rd ed)

Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LHL  DJG
2 Elektrisk ladning  21.1  21.1  21.1  21.1  19.1  Adv.
Kvantisering av ladning  21.2  21.1  21.1  21.7  19.1  Adv.
Bevaringslov for ladning  21.2  21.1  21.1  21.8  19.1  Adv.
Coulombs lov  21.3  21.3  21.3  21.3  19.3  2.1.2
Enhet for ladning  21.3  21.3  21.1  21.4  19.1  Adv.
Superposisjonsprinsippet  21.4  21.3  21.3  21.5  19.3  2.1.1
3 Elektrisk felt  22.1  21.4  21.4  21.5  19.4  2.1.3
Elektrisk felt fra punktladning  22.1  21.4  21.4  21.6  19.5  2.1.3
Kontinuerlige ladnings–  21.4, 22.3  21.5  22.1  ex 21.6  19.5  2.1.4

fordelinger

4 Elektriske feltlinjer  22.2  21.6  21.5  21.6  19.6  2.2.1
Elektrisk dipol  22.1  21.7  21.4  21.11  19.10  2.2.1, 3.4.2
Elektrisk potensial  24.2  23.2  23.1  21.9  19.9  2.3.1-2, 2.4.1
Sammenheng mellom V og E  24.2  23.2  23.1  21.10  19.9  2.3.1
5 Elektrisk potensial fra  24.2  23.2  23.2  21.11  19.9  2.3.4

punktladning: Coulombpotensialet

Potensiell energi for 24.1 23.1 24.1 21.9, 21.12 19.9 2.4

flere ladninger

Energibevarelse for ladete 24.1 23.1 21.12 19.9

partikler i elektrisk felt

Ekvipotensialflater  24.3  23.4  23.5  21.11  19.11  2.3.2
Beregning av E fra V  24.4  23.5  23.3  21.10  19.9  2.3.1, 1.2.2
6 Beregning av E fra V  24.4  23.5  23.3  21.10  19.9  2.3.1, 1.2.2

Oppsummering, elektrisk felt og potensial

Elektrisk fluks  23.1  22.1  22.2  25.3  19.7  2.2.1
Gauss’ lov for E  23.2  22.3  22.2, 22.6  25.4  19.7  2.2.1
7 Gauss’ lov: eksempler  23.3  22.4  22.3  25.4  19.7  2.2.3
Elektriske ledere  23.4  21.2, 22.5 21.2, 22.5  25.5  19.2, 19.8  2.5
8 Elektrisk polarisering,  25.5, 25.6 24.4, 24.5 24.5, 24.6 25.6, 25.7  20.5  4.1

dielektrika (isolatorer)

Elektrisk forskyvning  25.6  24.6  24.6  25.8  20.5  4.3
Elektrisk susceptibilitet  25.5  24.4  24.5  25.9  20.5  4.4

og permittivitet

Kondensator, kapasitans  25.1, 25.5 24.1, 24.4  24.2  25.10  20.1  2.5.4
Energi assosiert med  25.3  24.3  24.3  25.11  20.4  2.4.3

elektrisk felt

9 Ingen forelesninger

Øving 8 og 9: Trening til midtsemesterprøven. Oppgavetype: “multiple choice”. Veiledning i øvingstimene og forelesningstimene.

10 Ingen forelesninger

Øving 8 og 9: Trening til midtsemesterprøven. Veiledning i øvingstimene og forelesningstimene. Midtsemesterprøve fredag

11. mars i R1 og R2

Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LHL  DJG
11 Elektrisk strøm  26.1  25.1  25.1  24.1, 24.2  21.1  5.1.3
Ohms “lov”  26.3  25.2, 25.3  25.2  24.3  21.2  7.1.1
Elektrisk ledningsevne  26.2, 26.3 25.2, 25.3  25.2  24.4  21.2  7.1.1
Resistivitetens  26.3  25.2  25.2  21.2

temperaturavhengighet

Elektrisk effekt  26.7  25.5  25.3  24.5  22.2  7.1
Kobling av flere motstander  26.4  26.1  25.4  24.6  21.3
Kobling av flere kapasitanser  25.4  24.2  24.4  Ex 25.8  20.2

(se også øving 9)

12 Påskeferie
13 Likestrømkretser  27  26  25  24.7  22
Kirchhoffs regler  27.2, 27.3  26.2  25.5  24.8  22.3
RC-kretser  27.5  26.4  25.6  Note 25.1  22.4  Prob. 7.2
14 Magnetisk vekselvirkning  28, 29  27, 28  26, 27  22, 24B  23  5
Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  28.3  27.4  26.2  22.3  23.1, 23.4  5.1.2
Magnetfelt fra elektrisk strøm:  29.4  28.2  27.2  24.11  23.5  5.2

Biot-Savarts lov

Magnetfelt fra rett strømførende 29.4 28.3 27.2 24.12 23.5 5.2.2

leder

Magnetiske feltlinjer  29.2  27.3  26.1  23.1
Magnetiske dipoler, magnetisk  28.5, 29.4  27.7  26.3  22.7  23.3, 26.2  5.4.3

dipolmoment

Atomære magnetiske dipoler  31.2  28.8  27.5  22.7  23.3, 26.2  5.4.3
15 Magnetisk kraft på elektrisk strøm  28.4  27.6  26.1  24.9  23.2  5.1.3
Krefter mellom strømførende ledere  29.1  28.4  27.2  24.14  23.5
Amperes lov med eksempler  29.1, 29.3 28.6, 28.7  27.4  26.2  23.6  5.3
16 Magnetisk fluks og Gauss’ lov for  29.2  27.3  28.1, 27.3  26.3  23.7  5.3

magnetfeltet Oppsummering, elektrostatikk og magnetostatikk: Maxwells ligninger

Magnetisme  31.1-31.4  28.8  27.5  26.3  26.1-26.5  6.4
Magnetisering. H-feltet  31.1  28.8  27.5  26.5, 26.6  26.1  6.3
17 Magnetisk susceptibilitet og  31.1  28.8  27.5  26.7  26.1  6.4.1

permeabilitet

Elektrodynamikk  30, 32  29, 30  28  27  24, 25  7
Faradays induksjonslov  30.1-30.6  29.1-29.5  28.2  27.2  24.1  7.2
Lenz’ lov  30.1-30.6  29.1-29.5  28.3  24.1  7.2
Gjensidig induktans  32.1  30.1  28.6  27.12  25.4  7.2.3
18 Selvinduktans L  32.1  30.2  28.6  27.8  25.1  7.2.3
RL-krets  32.4  30.4  28.8  Ex. 27.5  25.2  Ex. 7.12
Energi assosiert med magnetisk felt  32.2, 32.3  30.3  28.7  26.8, 27.11  25.3  7.2.4
LC-krets  32.5  30.5  29.5  27.9  27.1  Prob. 7.25
Ampere-Maxwells lov  orienterings-

stoff

Siste forelesning: Onsdag 4. mai. Spørretimer: Fredag 27. mai og mandag 30. mai. Eksamen: Tirsdag 31. mai, fra 09.00 til 13.00.