Framdriftsplan (endelig versjon pr 08.05.2007)

TFY4155/FY1003 Elektrisitet og magnetisme

Vårsemesteret 2007

Litteraturhenvisninger:

FGT = Fishbane, Gasiorowicz og Thornton (3rd ed) YF = Young og Freedman (11th ed) TM = Tipler og Mosca (5th ed) AF = Alonso og Finn LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien DJG = Griffiths (3rd ed)

• Pensum er klarest definert gjennom forelesninger, ukentlige sammendrag og regneøvinger.

• Oversikten nedenfor er ment å gi best mulige referanser til hvor de ulike temaene behandles i de ulike bøkene.

• Vær oppmerksom på at enkelte tema er behandlet grundigere i forelesningene enn i enkelte av bøkene. For andre tema er det motsatte tilfelle!

• Vær oppmerksom på at notasjonen varierer fra bok til bok for noen fysiske størrelser.

• Referansene nedenfor kan ikke garanteres å være uten feil. Gi gjerne beskjed på epost til faglærer hvis du oppdager noe som ser galt ut.

Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LHL  DJG
2 Elektrisk ladning  21.1  21.1  21.1  21.1  19.1  Adv.
Kvantisering av ladning  21.2  21.1  21.1  21.7  19.1  Adv.
Bevaringslov for ladning  21.2  21.1  21.1  21.8  19.1  Adv.
Coulombs lov  21.3  21.3  21.3  21.3  19.3  2.1.2
Ø1 Enhet for ladning  21.3  21.3  21.1  21.4  19.1  Adv.
3 Superposisjonsprinsippet  21.4  21.3  21.3  21.5  19.3  2.1.1
Elektrisk felt  22.1  21.4  21.4  21.5  19.4  2.1.3
Elektrisk felt fra punktladning  22.1  21.4  21.4  21.6  19.5  2.1.3
Kontinuerlige ladnings–  21.4, 22.3  21.5  22.1  ex 21.6  19.5  2.1.4
Ø2 fordelinger
4 Elektriske feltlinjer  22.2  21.6  21.5  21.6  19.6  2.2.1
Elektrisk dipol  22.1  21.7  21.4  21.11  19.10  2.2.1, 3.4.2
Elektrisk potensial  24.2  23.2  23.1  21.9  19.9  2.3.1-2, 2.4.1
Sammenheng mellom V og E  24.2  23.2  23.1  21.10  19.9  2.3.1
Elektrisk potensial fra  24.2  23.2  23.2  21.11  19.9  2.3.4

punktladning:

Ø3 Coulombpotensialet
5 Potensiell energi for 24.1, 24.2 23.1 24.1 21.9, 21.12 19.9 2.4

flere ladninger

Energibevarelse for ladete 24.1 23.1 21.12 19.9

partikler i elektrisk felt

Ekvipotensialflater  24.3  23.4  23.5  21.11  19.11  2.3.2
Ø4 Beregning av E fra V  24.4  23.5  23.3  21.10  19.9  2.3.1, 1.2.2
6 Oppsummering, elektrisk felt

og potensial

Elektrisk fluks  23.1  22.1  22.2  25.3  19.7  2.2.1
Gauss’ lov for E  23.2  22.3  22.2, 22.6  25.4  19.7  2.2.1
Ø5 Gauss’ lov: eksempler  23.3  22.4  22.3  25.4  19.7  2.2.3
7 Elektriske ledere  23.4  21.2, 22.5 21.2, 22.5  25.5  19.2, 19.8  2.5
Elektrisk polarisering,  25.5, 25.6 24.4, 24.5 24.5, 24.6 25.6, 25.7  20.5  4.1

dielektrika (isolatorer)

Ø6 Elektrisk forskyvning 25.6 24.6 24.6 25.8 20.5 4.3
8 Gauss’ lov for D
Elektrisk susceptibilitet 25.5 24.4 24.5, 24.6 25.9 20.5 4.4

og permittivitet

Kondensator, kapasitans  25.1, 25.5 24.1, 24.4 24.2, 24.5  25.10  20.1  2.5.4
Kobling av flere kapasitanser  25.4  24.2  24.4  Ex 25.8  20.2
Energi assosiert med  25.3  24.3  24.3  25.11  20.4  2.4.3
Ø7 elektrisk felt
9 Ingen forelesninger

Øving 8 og 9: Trening til midtsemesterprøven. Oppgavetype: “multiple choice”.

Ø8 Veiledning i øvingstimene
Ø9 og forelesningstimene.
10 Ingen forelesninger

Øving 8 og 9: Trening til midtsemesterprøven. Veiledning i forelesningstimene

Ø8 Midtsemesterprøve onsdag
Ø9 7. mars kl 13:00 i F1 og S3

Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LHL  DJG
11 Elektrisk strøm  26.1  25.1  25.1  24.1, 24.2  21.1  5.1.3
Ohms “lov”  26.3  25.2, 25.3  25.2  24.3  21.2  7.1.1
Elektrisk ledningsevne  26.2, 26.3 25.2, 25.3  25.2  24.4  21.2  7.1.1
Resistivitetens  26.3  25.2  25.2  21.2

temperaturavhengighet

Elektrisk effekt  26.7  25.5  25.3  24.5  22.2  7.1
Kobling av flere motstander  26.4  26.1  25.4  24.6  21.3
Ø10 Drude-modellen  21.4
12 Likestrømkretser  27  26  25  24.7  22
Kirchhoffs regler  27.2, 27.3  26.2  25.5  24.8  22.3
Vekselstrømkretser  33.2  31.1, 31.2 29.2, 29.3 Note 27.2  27.3
Ø11 RC-kretser  27.5  26.4  25.6  Note 25.1  22.4  Prob. 7.2

Utsatt midtsemesterprøve fredag

23. mars kl 14:15 i E4-107.

13 Magnetisk vekselvirkning  28, 29  27, 28  26, 27  22, 24B  23  5
Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  28.3  27.4  26.2  22.3  23.1, 23.4  5.1.2
Magnetfelt fra elektrisk strøm:  29.4  28.2  27.2  24.11  23.5  5.2

Biot-Savarts lov

Magnetfelt fra rett strømførende 29.4 28.3 27.2 24.12 23.5 5.2.2

leder

Magnetiske feltlinjer  29.2  27.3  26.1  23.1
Magnetiske dipoler, magnetisk  28.5, 29.4  27.7  26.3  22.7  23.3, 26.2  5.4.3
Ø12 dipolmoment
14 Påskeferie
15 Påskeferie

Ø13

16 Atomære magnetiske dipoler  31.2  28.8  27.5  22.7  26.2
Magnetisk kraft på elektrisk strøm  28.4  27.6  26.1  24.9  23.2  5.1.3
Krefter mellom strømførende ledere  29.1  28.4  27.2  24.14  23.5
Ø14 Amperes lov med eksempler  29.1, 29.3 28.6, 28.7  27.4  26.2  23.6  5.3
17 Magnetisk fluks og Gauss’ lov for  29.2  27.3  28.1, 27.3  26.3  23.7  5.3

magnetfeltet Oppsummering, elektrostatikk og magnetostatikk: Maxwells ligninger

Magnetisme  31.1-31.4  28.8  27.5  26.3  26.1-26.5  6.4
Magnetisering. H-feltet  31.1  28.8  27.5  26.5, 26.6  26.1  6.3
Magnetisk susceptibilitet og  31.1  28.8  27.5  26.7  26.1  6.4.1
Ø15 permeabilitet
18 Elektrodynamikk  30, 32  29, 30  28  27  24, 25  7
Faradays induksjonslov  30.1-30.6 29.1-29.5  28.2  27.2  24.1  7.2
19 Lenz’ lov  30.1-30.6 29.1-29.5  28.3  24.1  7.2
Eks Gjensidig induktans  32.1  30.1  28.6  27.12  25.4  7.2.3
tra Selvinduktans L  32.1  30.2  28.6  27.8  25.1  7.2.3
øv RL-kretser (DC)  32.4  30.4  28.8  Ex. 27.5  25.2  Ex. 7.12
ing RL-kretser (AC)  33.2  31.2  29.2, 29.3 Note 27.2  27.3
Energi assosiert med magnetisk felt  32.2, 32.3  30.3  28.7  26.8, 27.11  25.3  7.2.4

Siste forelesning: Tirsdag 8. mai. Oppgaveregning: Onsdag 9. mai. (08.15-10.00 i R2) Oppsummeringstimer: Torsdag 31. mai kl 10.15. Spørretime før eksamen: Onsdag 6. juni kl 13.15. Eksamen: Fredag 8. juni, fra 09.00 til 13.00.