FY1003 Elektrisitet og magnetisme TFY4155 Elektromagnetisme Våren 2008

Faginformasjon

Fagets hjemmeside: http://web.phys.ntnu.no/∼stovneng/TFY4155_{−}2008/tfy4155.htm

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-130 Telefon: 73 59 36 63 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan:

Mandag 08.15 – 10.00 grupperom Regneøving med veiledning

Tirsdag  12.15 – 14.00 aud. R2  Forelesning
Onsdag  12.15 – 13.00 aud. S2  Ekstratime
Onsdag  13.15 – 14.00 aud. R2  Forelesning

Fredag 10.15 – 12.00 grupperom Regneøving med veiledning

Pensum:

• Forelest stoff

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum)

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag

• Midtsemesterprøven med løsningsforslag

Lærebøker: Mange ulike lærebøker dekker stort sett pensum i dette kurset:

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley (12th ed, eller eldre utgaver). (Kap. 21 – 31.)

• E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget 2001. (Kap. 19 – 27.)

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall 2005 (3rd ed). (Kap. 21 – 33.)

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Volume 2 Electricity and magnetism, light, modern physics. Freeman 2004 (5th ed). (Kap. 21 – 28, 30.)

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall 1992. (Kap. 21, 22, 24 – 27.)

• R. A. Serway, J. W. Jewett. Physics for scientists and engineers. Thomson 2004 (6th ed). (Kap. 23 – 33.)

• R. D. Knight. Physics for scientists and engineers. Addison Wesley 2004. (Kap. 25 – 33, 35.)

• D. C. Giancoli. Physics. Prentice Hall 2005 (6th ed). (Kap. 16 – 21.)

• D. J. Griffiths. Introduction to electrodynamics. Prentice Hall 1999 (3rd ed). (Kap. 2, 4 – 7.)

Noen kommentarer når det gjelder valg av lærebok:

• Forelesningene følger ikke noen bestemt lærebok.

• Har du allerede Young/Freedman fra før (eller en av de andre nevnt ovenfor), er det antagelig liten grunn til å kjøpe noen av de andre (muligens med unntak av Griffiths).

• Lillestøl/Hunderi/Lien har den fordelen at den er skrevet på norsk.

• Griffiths er god, men i vanskeligste laget for mange, vil jeg tro. Går ikke i særlig grad inn på elektriske kretser. Pr i dag brukes Griffiths som lærebok i faget TFY4240 Elektromagnetisk teori, et fag som typisk tas i 5. semester.

Vurderingsformer:

• Midtsemesterprøve torsdag 6. mars kl 10.00 – 12.00 (teller 20%)

• Skriftlig eksamen tirsdag 27. mai, kl 09.00 – 13.00 (teller 80%)

Hjelpemiddelkode (både 6. mars og 27. mai): C

Adgang til eksamen: For å få adgang til eksamen 27. mai kreves det at samtlige laboratorieoppgaver og minst 10 av de 15 regneøvingene er godkjent.

Institutt for fysikk 17.12.2007

Jon Andreas Støvneng