Framdriftsplan (pr 30.04.2008)

FY1003/TFY4155 Elektrisitet og magnetisme

Vårsemesteret 2008

Litteraturhenvisninger:

YF = Young og Freedman (12th ed) LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien DJG = Griffiths (3rd ed)

• Pensum er klarest definert gjennom forelesninger, ukentlige sammendrag og regneøvinger.

• Oversikten nedenfor er ment å gi best mulige referanser til hvor de ulike temaene behandles i de ulike bøkene.

• Vær oppmerksom på at enkelte tema er behandlet grundigere i forelesningene enn i enkelte av bøkene. For andre tema er det motsatte tilfelle!

• Vær oppmerksom på at notasjonen varierer fra bok til bok for noen fysiske størrelser.

• Referansene nedenfor kan ikke garanteres å være uten feil. Gi gjerne beskjed på epost til faglærer hvis du oppdager noe som ser galt ut.

Uke Tema  YF  LHL  DJG
2 Elektrisk ladning  21.1  19.1  Adv.
Kvantisering av ladning  21.1  19.1  Adv.
Bevaringslov for ladning  21.1  19.1  Adv.
Coulombs lov  21.3  19.3  2.1.2
Enhet for ladning  21.3  19.1  Adv.
Ø1 Superposisjonsprinsippet  21.3  19.3  2.1.1
3 Elektrisk felt  21.4  19.4  2.1.3
Ø1 Elektrisk felt fra punktladning  21.4  19.5  2.1.3
Kontinuerlige ladnings–  21.5  19.5  2.1.4

fordelinger

Elektriske feltlinjer  21.6  19.6  2.2.1
Ø2 Elektrisk dipol  21.7  19.10  2.2.1, 3.4.2
4 Elektrisk potensial  23.2  19.9  2.3.1-2, 2.4.1
Ø2 Sammenheng mellom V og E  23.2  19.9  2.3.1
Elektrisk potensial fra punktladning  23.2  19.9  2.3.4

Coulombpotensialet

Potensiell energi for flere ladninger  23.1  19.9,20.3  2.4
Energibevarelse for ladete  23.1  19.9
Ø3 partikler i elektrisk felt
5 Beregning av E fra V  23.5  19.9  2.3.1, 1.2.2
Ø3 Ekvipotensialflater  23.4  19.11  2.3.2

Oppsummering, elektrisk felt og potensial

Elektrisk fluks  22.1  19.7  2.2.1
Ø4 Gauss’ lov for E  22.3  19.7  2.2.1
6 Gauss’ lov: bevis, eksempler  22.4  19.7  2.2.3

Ø4

Ø5 Elektriske ledere  21.2, 22.5 19.2, 19.8  2.5
7 Elektrisk polarisering, dielektrika (isolatorer) 24.4, 24.5  20.5  4.1
Ø5 Elektrisk forskyvning  24.6  20.5  4.3
Gauss’ lov for D  24.6  20.5
Elektrisk susceptibilitet og permittivitet  24.4  20.5  4.4
Ø6 Kondensator, kapasitans  24.1, 24.4  20.1  2.5.4
8 Kondensator, kapasitans  24.1, 24.4  20.1  2.5.4
Ø6 Kobling av flere kapasitanser  24.2  20.2
Energi assosiert med elektrisk felt  24.3  20.4  2.4.3
Ø7 Elektrisk strøm  25.1  21.1  5.1.3
9 Ingen forelesninger

Ø7

10 Ingen forelesninger

Øving 8 og 9: Trening til midtsemesterprøven. Veiledning 4.3 og 5.3

Ø8 Midtsemesterprøve torsdag
Ø9 6. mars kl 10:00-12:00

Uke Tema  YF  LHL  DJG
11 Elektrisk strøm (fortsatt)  25.1  21.1  5.1.3
Ø10 Drude-modellen  25.6  21.4
Ohms ”lov”  25.2, 25.3  21.2  7.1.1
Elektrisk ledningsevne og resistivitet  25.2, 25.3  21.2  7.1.1
Resistivitetens temperaturavhengighet  25.2  21.2, 21.5
Elektrisk effekt  25.5  22.2  7.1
Kobling av flere motstander  26.1  21.3
Likestrømkretser  26  22
Ø10 Kirchhoffs regler  26.2  22.3
12 Påskeferie
13 Ikke forelesning 25.03.
RC-kretser  26.4  22.4  Prob. 7.2
Ø11 Vekselstrømkretser  31.1, 31.2  27.3
14 Magnetisk vekselvirkning  27, 28  23  5
Ø11 Ladet partikkel i uniformt magnetfelt  27.4  23.1, 23.4  5.1.2
Magnetfelt fra elektrisk strøm: Biot-Savarts lov  28.2  23.5  5.2
Magnetfelt fra rett strømførende leder  28.3  23.5  5.2.2
Magnetiske feltlinjer  27.3  23.1
Magnetisk kraft på elektrisk strøm  27.6  23.2  5.1.3
Krefter mellom strømførende ledere  28.4  23.5
Ø12 Magnetiske dipoler, magnetisk dipolmoment  27.7  23.3, 26.2  5.4.3
15 Amperes lov med eksempler  28.6, 28.7  23.6  5.3
Ø12 Magnetisk fluks og Gauss’ lov for magnetfeltet  27.3  23.7  5.3

Oppsummering, elektrostatikk og magnetostatikk: Maxwells ligninger

Ø13 Atomære magnetiske dipoler  28.8  26.2
16 Magnetisme  28.8  26.1-26.5  6.4
Ø13 Magnetisering.  28.8  26.1  6.3
Ø14 H-feltet. Amperes lov for H.  28.8  26.1  6.3
17 Magnetisk susceptibilitet og permeabilitet  28.8  26.1  6.4.1
Ø14 Elektrodynamikk  29, 30  24, 25  7
Faradays induksjonslov  29.1-29.5  24.1  7.2
Lenz’ lov  29.1-29.5  24.1  7.2
Indusert elektrisk felt  29.1-29.5  24.1  7.2
Gjensidig induktans  30.1  25.4  7.2.3
Ø15 Selvinduktans L  30.2  25.1  7.2.3
18 Energi assosiert med magnetisk felt  30.3  25.3  7.2.4
Ø15 Koblede kretser, selvinduktans og gjensidig induktans
RL-kretser (DC)  30.4  25.2  Ex. 7.12
RL-kretser (AC)  31.2  27.3
19 Utsatt midterm 5.5. kl 0815 i E3-108

Repetisjon? Oppsummering?

Siste ordinære forelesning, dvs med nytt pensumstoff ble: Tirsdag 29. april kl 12.15-14.00 (i uke 18). Oppsummeringstimer og repetisjon: Avtales etter hvert. Spørretime(r) før eksamen: Avtales etter hvert. Eksamen: Tirsdag 27. mai, fra 09.00 til 13.00.