FY1002/TFY4160 Bølgefysikk Høsten 2006

Faginformasjon

Fagets hjemmeside: http://web.phys.ntnu.no/∼stovneng/TFY4160_{−}2006/tfy4160.htm

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-130 Telefon: 73 59 36 63 Epost: stovneng@phys.ntnu.no

Timeplan:

Mandag 10.15 – 12.00 aud. EL5 Forelesning Onsdag 10.15 – 11.00 aud. R2 Forelesning Onsdag 11.15 – 12.00 aud. R2 Ekstratime Torsdag 10.15 – 12.00 grupperom Regneøving FY1002 Torsdag 12.15 – 14.00 grupperom Regneøving TFY4160

Pensum:

• Forelest stoff

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum)

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag

Lærebøker: Mange lærebøker dekker, i større eller mindre grad, pensum i dette kurset. Eksempler:

• E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk. (Kap. 9, 10 og 12), og Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. (Kap. 27 – 30.)

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall 1992. (Kap. 10, 19, 27 – 29, 32 – 35.)

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall 2005 (3rd ed). (Kap. 13 – 15, 33 – 39.)

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley 2004 (11th ed). (Kap. 13, 15, 16, 31 – 37.)

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman 2004 (5th ed). (Kap. 14 – 16, 29 – 33, 39.)

Siden dette er første gang undertegnede foreleser kurset, er det vanskelig å anbefale noen bøker framfor andre. Har du en av dem som er nevnt ovenfor, er det ingen grunn til å kjøpe noe annet i første omgang.

Vurderingsformer:

• Midtsemesterprøve torsdag 12. oktober, 1 3/4 timer (teller 20%)

• Skriftlig eksamen onsdag 20. desember, kl 09.00 – 13.00 (teller 80%) Hjelpemiddelkode (både 12. oktober og 20. desember): C

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen 20. desember kreves det at samtlige laboratorieoppgaver og minst 8 av de 12 regneøvingene er godkjent.

Institutt for fysikk, NTNU 20.08.2006 Jon Andreas Støvneng