Framdriftsplan (endelig versjon pr 26.11.2007) TFY4160/FY1002 Bølgefysikk Høstsemesteret 2007

Litteraturhenvisninger:

FGT = Fishbane, Gasiorowicz og Thornton (3rd ed) YF = Young og Freedman (11th ed)
TM = Tipler og Mosca (5th ed)  AF = Alonso og Finn
LL = Lien og Løvhøiden  LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien
Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LL  LHL
34 SVINGNINGER  13  13  14  10  9
Enkel harmonisk svingning  13.1-13.3  13.2  14.1,14.3 10.2,10.5 9.1-9.3
Harmonisk oscillator i tyngdefeltet  13.3  13.4
Energibetraktninger  13.4  13.3  14.2  10.4  9.4
35 Dempet svingning  13.7  13.7  14.4  10.13  9.7,9.8
Energitap i dempet svingn. Godhetsfaktor  13.7  9.9
Tvungen svingning og resonans  13.8  13.8  14.5  10.14  9.9,9.10
36 BØLGER (MEKANISKE)  14,15  15,16  15,16  28  10
Innledning  15.1
Harmonisk bølge  14.3  15.2  15.2  28.3  10.2
Dispersjon  16.5  10.10
Matematisk beskrivelse av bølgebevegelse 14.3,14.4  15.3  15.2  28.3,28.4  10.2
Bølgeligning  14.2  15.3  15.1  28.4  10.1
37 Transversale bølger på streng  14.2  15.4  15.1  28.7  10.1

Polarisasjon av transversale bølger

Longitudinale mekaniske bølger  14.4  16  15.2  28.5  10.6
Energi transportert med bølge  14.5  15.5  15.2  28.10  10.5
38 Impuls transportert med bølge
Lydbølger  14.4,14.7 16.1,16.2  15.2  28.5,28.6  10.6
Lydbølger i gasser  14.4  16.2  28.6  10.6
Intensitet i lydbølger  14.7  16.3  15.3  28.10  10.6
39 Bølger i mer enn en dimensjon  34.4  15.5  15.3  28.11,28.12 10.5
Refleksjon, transmisjon  14.6,15.5  15.7  15.4,16  34.4,32  10.3
40 Stående bølger  14.6,15.5  15.7  15.4,16  34.4,32  10.3
Dopplereffekten  14.8  16.8  15.5  28.14  10.8
Sjokkbølger  14.9  16.9  15.5  28.14  10.8
Svevning  15.3  16.7  16.1  10.8  10.7

41 Gruppehastighet  16.5  28.13  10.7,10.10

Midtsemesterprøve 12.10.

42 Elektromagnetiske bølger 34 32 30 29 28

Kontinuitetsligningen

Ampere-Maxwells lov 29.5 29.7 30.1 27.6 23.8
Maxwells ligninger på differensialform  28.1
Bølgeligning for E og B i vakuum  34.2  32.2  30.4  29.2  28.3
Energi og impuls i e.m. bølge  34.3  32.4  30.3  29.3  28.6
43 Stråling fra oscillerende dipoler  34.4  30.3  29.4  28.7
Blå himmel - rød solnedgang  35.5  33.6  31.7  30.7
Polarisering ved spredning. Polarisator.  34.5  33.5,33.6  31.7  32.7  30.7,28.8
Malus’ lov  34.5  33.5  31.7  28.8
Elektromagnetiske bølger i stoff  34.2  32.3  31.6  29.6  28.1-28.3
Grenseflatebetingelser  28.2
Refleksjon og transmisjon av e.m. bølger  35.3  33.2,33.3  31.6  32.3,32.6  28.9
Brewsters vinkel  34.5  33.5  31.7  32.6  28.9
44 Dispersjon. Regnbue  35.5  33.4  31.6  29.6  30.7
Huygens’ prinsipp. Fermats prinsipp  35.2,35.4 33.7,ex.33.52 31.5,31.8  35.2  29.1
Interferens  37  35.1-35.3  33  34  30
Koherens  15.1,37.1  35.1  16.1,33.1  34.2  30.1
Youngs tospalteeksperiment ...  37.1  35.2  33.3  34.2  30.2
... intensitetsfordelingen  37.2  35.3  33.3  34.3  30.3
45 Diffraksjon  38.1-38.5  36  33.4-33.8  35  30
Diffraksjonsgitter  38.2  36.4,36.5,36.7  33.8  35.6  30.4
Diffraksjon fra en spalte  38.3,38.5  36.2,36.3  33.4,33.5  35.3  30.5
46 SPESIELL RELATIVITETSTEORI  39  37  39  19  12
Michelson-Morley-eksperimentet  39.1  35.5  19.2
Einsteins to postulater  39.2  37.1  39.2  19.2,19.6  12.1
Samtidighet  39.3  37.2  39.4  ex.19.29  12.5
Tidsdilatasjon  39.4  37.3  39.3  19.5  12.4
Lengdekontraksjon  39.4  37.4  39.3  19.5  12.4
47 Lorentztransformasjonene  39.6  37.5  39.3  19.3  12.2
Addisjon av hastigheter  39.5  37.5  39.5  19.4  12.3
Dopplereffekt  39.5  37.6  39.3  29.7  12.6
Energi og impuls  39.7  37.7,37.8  39.6,39.7 19.7-19.9 12.7,12.8,12.10

LEKELAB!!

Siste forelesning: Fredag 23. november. Spørretimer før eksamen: 30.11. kl 09:15 i aud. S5 (TFY4160) og 07.12. kl 09:15 i aud. R2 (FY1002). Eksamen: TFY4160 den 3. desember, FY1002 den 10. desember.