FY1002/TFY4160 Bølgefysikk Høsten 2008

Faginformasjon

Fagets hjemmeside: http://web.phys.ntnu.no/∼stovneng/TFY4160_{−}2008/tfy4160.htm

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-130 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan:

Onsdag 08.15 – 09.00 aud. R2 Forelesning Onsdag 09.15 – 10.00 aud. R2 Ekstratime Fredag 08.15 – 10.00 aud. R7 Forelesning

Tid og sted for regneøvinger: Torsdag 14.15 – 16.00 i grupperom R20, R41, R51, R60 og K5.

Pensum:

• Forelest stoff

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum)

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag

Lærebøker: Forelesningene følger ikke en bestemt lærebok. Eksempler på bøker som kan benyttes:

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. Addison Wesley 2004 (11th ed). (Kap. 13, 15, 16, 31 – 37.)

• E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk. (Kap. 9, 10 og 12), og Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. (Kap. 27 – 30.)

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall 1992. (Kap. 10, 19, 27 – 29, 32 – 35.)

• P. M. Fishbane, S. G. Gasiorowicz, S. T. Thornton. Physics for scientists and engineers. Prentice Hall 2005 (3rd ed). (Kap. 13 – 15, 33 – 39.)

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman 2004 (5th ed). (Kap. 14 – 16, 29 – 33, 39.)

• A. Hirose, K. E. Lonngren. Introduction to wave phenomena. Wiley 1985. (Kap. 1 – 12.)

• D. J. Griffiths. Introduction to electrodynamics. Prentice Hall 1999 (3rd ed). (Deler av kap. 9,

11 og 12.) De seks første på denne listen dekker de fleste deler av pensum, i større eller mindre grad. Griffiths dekker elektromagnetiske bølger og spesiell relativitetsteori og går utover pensum på begge områder. Et kompendium, utarbeidet av tidligere studenter, kan kjøpes av linjeforeningen Nabla.

Vurderingsformer:

• Midtsemesterprøve, 2 timer (teller 20%). Tidspunkt: Fredag 10. oktober kl 1200 – 1400.

• Skriftlig eksamen 5. desember (teller 80%). Hjelpemiddelkode (både midterm og eksamen): C

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at samtlige laboratorieoppgaver og minst 9 av de 13 regneøvingene er godkjent.

Institutt for fysikk, NTNU 20.08.2008 Jon Andreas Støvneng