Framdriftsplan (endelig versjon pr 24.11.2008) FY1002/TFY4160 Bølgefysikk Høstsemesteret 2008

Litteraturhenvisninger:

FGT = Fishbane, Gasiorowicz og Thornton (3rd ed) YF = Young og Freedman (11th ed)
TM = Tipler og Mosca (5th ed)  AF = Alonso og Finn
LL = Lien og Løvhøiden  LHL = Lillestøl, Hunderi og Lien

Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LL  LHL
34 SVINGNINGER  13  13  14  10  9
Enkel harmonisk svingning  13.1-13.3  13.2  14.1,14.3 10.2,10.5  9.1-9.3
Energibetraktninger  13.4  13.3  14.2  10.4  9.4
Dempet svingning  13.7  13.7  14.4  10.13  9.7,9.8
35 Tvungen svingning og resonans  13.8  13.8  14.5  10.14  9.9,9.10
Halvverdibredde. Godhetsfaktor  13.7  9.9
BØLGER (MEKANISKE)  14,15  15,16  15,16  28  10
Innledning  15.1
Harmonisk bølge  14.3  15.2  15.2  28.3  10.2
Dispersjon  16.5  10.10
36 Matematisk beskrivelse av bølgebevegelse 14.3,14.4  15.3  15.2  28.3,28.4  10.2
Bølgeligning  14.2  15.3  15.1  28.4  10.1
Transversale bølger på streng  14.2  15.4  15.1  28.7  10.1

Polarisasjon av transversale bølger

Longitudinale mekaniske bølger  14.4  16  15.2  28.5  10.6
37 Longitudinale mekaniske bølger  14.4  16  15.2  28.5  10.6
Energi transportert med bølge  14.5  15.5  15.2  28.10  10.5

Impuls transportert med bølge

Lydbølger  14.4,14.7 16.1,16.2  15.2  28.5,28.6  10.6
38 Lydbølger  14.4,14.7 16.1,16.2  15.2  28.5,28.6  10.6
Lydbølger i gasser  14.4  16.2  28.6  10.6
Intensitet i lydbølger  14.7  16.3  15.3  28.10  10.6
Bølger i mer enn en dimensjon  34.4  15.5  15.3  28.11,28.12  10.5
39 Refleksjon, transmisjon  14.6,15.5  15.7  15.4,16  34.4,32  10.3
Stående bølger  14.6,15.5  15.7  15.4,16  34.4,32  10.3
Dopplereffekten  14.8  16.8  15.5  28.14  10.8
40 Dopplereffekten (forts.)  14.8  16.8  15.5  28.14  10.8
Sjokkbølger  14.9  16.9  15.5  28.14  10.8
Svevning  15.3  16.7  16.1  10.8  10.7
Gruppehastighet  16.5  28.13  10.7,10.10

Overflatebølger på vann

41 Midtsemesterprøve 10. oktober kl 12-14

Pensum: Gjennomgått stoff til og med uke 40 og øving 1-7.

41 Elektromagnetiske bølger  34  32  30  29  28

Kontinuitetsligningen

Ampere-Maxwells lov 29.5 29.7 30.1 27.6 23.8
Maxwells ligninger på differensialform  28.1
Bølgeligning for E og B i vakuum  34.2  32.2  30.4  29.2  28.3
42 Energi og impuls i e.m. bølge  34.3  32.4  30.3  29.3  28.6
Stråling fra oscillerende dipoler  34.4  30.3  29.4  28.7
43 Blå himmel - rød solnedgang  35.5  33.6  31.7  30.7
Polarisering ved spredning. Polarisator.  34.5  33.5,33.6  31.7  32.7  30.7,28.8
Malus’ lov  34.5  33.5  31.7  28.8

Utdeling av polarisasjonsfilter

Elektromagnetiske bølger i stoff 34.2 32.3 31.6 29.6 28.1-28.3
Grenseflatebetingelser  28.2
Refleksjon og transmisjon av e.m. bølger  35.3  33.2,33.3  31.6  32.3,32.6  28.9
Brewsters vinkel  34.5  33.5  31.7  32.6  28.9
44 Dispersjon. Regnbue  35.5  33.4  31.6  29.6  30.7
Huygens’ prinsipp. Fermats prinsipp  35.2,35.4 33.7,ex.33.52 31.5,31.8  35.2  29.1
Interferens  37  35.1-35.3  33  34  30
Koherens  15.1,37.1  35.1  16.1,33.1  34.2  30.1
Youngs tospalteeksperiment ...  37.1  35.2  33.3  34.2  30.2
... intensitetsfordelingen  37.2  35.3  33.3  34.3  30.3
45 Diffraksjon  38.1-38.5  36  33.4-33.8  35  30
Diffraksjonsgitter  38.2  36.4,36.5,36.7  33.8  35.6  30.4
Diffraksjon fra en spalte  38.3,38.5  36.2,36.3  33.4,33.5  35.3  30.5

Reelt diffraksjonsgitter Diffraksjon fra liten åpning

SPESIELL RELATIVITETSTEORI  39  37  39  19  12
46 Einsteins to postulater  39.2  37.1  39.2  19.2,19.6  12.1
Samtidighet  39.3  37.2  39.4  ex.19.29  12.5
Tidsdilatasjon  39.4  37.3  39.3  19.5  12.4
Lengdekontraksjon  39.4  37.4  39.3  19.5  12.4
Lorentztransformasjonene  39.6  37.5  39.3  19.3  12.2
Addisjon av hastigheter  39.5  37.5  39.5  19.4  12.3
47 Dopplereffekt  39.5  37.6  39.3  29.7  12.6
Energi og impuls  39.7  37.7,37.8  39.6,39.7 19.7-19.9 12.7,12.8,12.10

Lekelab: Åpen fra og med mandag 6. oktober. Rom E4-127. Siste forelesning: Fredag 21. november. Repetisjonstime: Onsdag 26. november kl 13.15 i R2. Spørretime: Fredag 28. november kl 11.15 i R2. Eksamen: 5. desember 2008 kl 0900 – 1300.

Neste side: Litt om innholdet i regneøvingene. 4 Litt om innholdet i de ulike regneøvingene (det ble dessverre ikke tid til å legge inn henvisninger til kapitler i de ulike bøkene):

Nr Uke Tema  FGT  YF  TM  AF  LL  LHL
Ø1 35 Enkel harmonisk oscillator  13.1-13.3 13.2 14.1,14.3 10.2,10.5 9.1-9.3
Harmonisk oscillator i tyngdefeltet 13.3 13.4

Koblet harmonisk oscillator

Ø2 36 Tvungne svingninger. Resonans. Godhetsfaktor.

Analogier mellom mekaniske og elektriske svingesystemer. Effektberegninger i svingesystem.

Ø3 37 Transversale bølger på streng.

Generelt om bølgeligningen og dens løsninger.

Ø4 38 Polarisering av transversale bølger.

Energi- og impulstransport i bølger. Eksakt løsning for longitudinale bølger i masse-fjær-modellen.

Ø5 39 Flervalgsoppgaver om bølger på streng.

Flervalgsoppgaver om lydbølger. Ulike bølgestørrelser i forbindelse med lydbølger. Bølgeligning for kule- og sylindersymmetriske bølger.

Ø6 40 Lydbølger i (ideell) gass.

Refleksjon og transmisjon av bølge på streng. Stående bølger på streng og i luftfylt rør. Resonansfrekvenser. Transversal bølge på roterende streng.

Ø7 41 Dispersjon for (kortbølgete) transversale bølger på streng.

Overflatebølger på dypt vann. Tyngdebølger på grunt og dypt vann.

Ø8 42 Trening med ∇.

Plan elektromagnetisk bølge.

Ø9 43 Strålingstrykk.

Stråling fra elektrisk dipol. Polarisasjon.

Ø10 44 Refleksjon og transmisjon.

Geometrisk optikks 3 lover. Grenseflatebetingelser. (Rep. fra elmag.)

Ø11 45 Fermats og Huygens’ prinsipp.

Interferens. Lysbrytning i dielektrisk kule. Diffraksjonsgitter. Youngs tospalteforsøk.

Ø12 46 Diffraksjonsgitter (linjebredde).

Reelle gitter med N = 1 - 5. Oppløsningsevne.

Ø13 47 Spesiell relativitetsteori.