FY1005/TFY4165 Termisk fysikk Våren 2013

Emneinformasjon

Emnets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4165_2013/tfy4165.htm

Hjemmeside for labdelen av emnet:

http://home.phys.ntnu.no/brukdef/undervisning/tfy4165_lab

Ansvarlig for labdelen: Professor Razi Naqvi. Epost: razi.naqvi@ntnu.no

Emneansvarlig: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan: Se emnets hjemmeside.

Pensum:

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle labaktiviteter.

Lærebøker: Hovedbok: P. C. Hemmer Termisk fysikk. (2. utgave) Tapir akademisk forlag 2002. Noen alternativer:

• C. Kittel, H. Kroemer. Thermal Physics. (2nd ed) Freeman 1980.

• H. D. Young, R. A. Freedman. University physics. (13th ed) Addison Wesley 2012. Kap. 17 – 20.

• E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget. Kap. 13 – 18.

• M. Alonso, E. J. Finn. Physics. Prentice Hall. Kap. 15 – 18.

• P. A. Tipler, G. Mosca. Physics for scientists and engineers. Freeman. Kap. 17 – 20.

• E. H. Hauge, J. A. Støvneng. Grunnleggende fysikk. (2. utgave) Tapir akademisk forlag 2010. Kap. 8 – 13.

Vurderingsformer:

• Labrapport. Teller 10%.

• Skriftlig eksamen torsdag 6. juni kl 15:00 – 19:00. Teller 90 %.

Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann: Matematisk formelsamling. Angell og Lian: FYsiske størrelser og enheter. Kalkulator: Hewlett Packard HP30S, Citizen SR-270X eller Citizen SR-270X College.)

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at samtlige laboratorieoppgaver, inklusive labrapporten, og minst 9 av de 13 regneøvingene er godkjent. En eller flere regneøvinger kan bli obligatorisk for alle.

Institutt for fysikk, NTNU 02.01.2013

Jon Andreas Støvneng