Framdriftsplan (pr 02.02.2016) FY1006/TFY4215 Innføring i kvantefysikk våren 2016

Litteraturhenvisninger: PCH = P. C. Hemmer Kvantemekanikk DJG = D. J. Griffiths Introduction to quantum mechanics IØ = I. Øverbø Tillegg

Uke Tema  PCH DJG  IØ
2 INNLEDNING TIL KVANTEMEKANIKK  1  1

Problemer med klassisk fysikk ca 1900 og senere: Linjespektre, stråling fra svart legeme, fotoelektrisk effekt, Compton-effekten, interferens med partikler. Teoretisk utvikling; Planck, Einstein, Compton.

3 Bohr-modellen, de Broglies hypotese.
SCHRÖDINGERLIGNINGEN (SL) 1 - 3 1 - 2 1 - 3

Bølgefunksjon; fysisk tolkning Bølgepakker Operatorer, egenfunksjoner, egenverdier Impulsoperator, Hamiltonoperator

4 Stasjonære tilstander; tidsuavhengig SL (TUSL) 2.3  2.1  2.7.a
Partikkel i boks (1D):  3.2  2.2  2.1

Grensebetingelser for ψ og den deriverte Bundne tilstander og energikvantisering Grunntilstand og eksiterte tilstander Nullpunkter Symmetriske og antisymmetriske løsninger Normering Ortogonalitet. Ortonormert sett av funksjoner

Superposisjon og ikke-stasjonære tilstander  2.3  2.1  2.1.f
Postulatene  2.1  3.3  2.2
5 Sannsynlighetsstrøm og sannsynlighetsbevarelse  2.6  1.4  2.8
Usikkerhet og uskarphetsrelasjoner  4.5 1.6, 3.4 Øving 1
Hermiteske operatorer. Kommutatorer  2.2  3  2.3

Siste forelesning: Tirsdag 26. april. Spørretime før eksamen: Avtales. Eksamen: Torsdag 2. juni kl 09.00 – 13.00.